top of page

Nauczyciele

78. Patriarcha Buddyzmu Koreańskiego Zen tradycji Chogye w linii przekazu od Buddy Siakjamuniego. Otrzymał Przekaz Patriarchalny od Mistrza Zen Ko Bonga 25 stycznia 1949 roku. Przez szereg lat nauczał i działał jako opat świątyń zen w Korei i Japonii. W 1972 roku przybył do USA i rozpoczął nauczanie na Zachodzie. W 1978 roku odbył pierwszą podróż do Polski. To właśnie od Polski zaczęła się Europejska Szkoła Kwan Um. W wyniku Jego niestrudzonego wysiłku, aby szerzyć Dharmę na całym świecie, co zwiazane było z nieustannymi podróżami przez ponad 30 lat, powstało kilkadziesiąt Ośrodków Zen i kilkaset Grup Zen pod jego kierunkiem. Dae Soen Sa Nim Seung Sahn do dzisiaj udzielił pozwolenia na nauczanie i nadał tytuly Ji Do Poep Sa Nima i Mistrza Zen szeregowi swoich uczniów i to oni właśnie kontynuują nauczanie w ośrodkach Zen na całym świecie.

 

Zmarł 30 listopada 2004 r.

Dae Soen Sa Nim Seung Sahn

Wielki Mistrz Zen Seung Sahn

 

Seong Hyang Soen Sa Nim

Mistrzyni Zen Seong Hyang (Bobby Rhodes)

 

Jest Głównym Nauczycielem Prowadzącym i głową Szkoły Zen Kwan Um. Regularnie odwiedza Europę i prowadzi odosobnienia. 10 październia 1992 r. otrzymała przekaz Dharmy od Mistrza Zen Seung Sahna. Była jedną z pierwszych uczennic Dae Soen Sa Nima w Ameryce. Praktykowała pod jego kierunkiem od 1972 r. Pomagała w założeniu Ośrodka Zen w Providence i mieszkała tam przez 17 lat, zajmując się w tym czasie administracją Ośrodka. Mistrzyni Zen Soeng Hyang ma córkę i obecnie żyje ze swym partnerem w Massachusetts, w Stanach Zjednoczonych.

Wu Bong Soen Sa Nim

Mistrz Zen Wu Bong (Jakub Perl)

 

Był głównym nauczycielem Szkoły Zen Kwan Um w Europie. Zanim spotkał Mistrza Zen Seung Sahna w 1972 roku i został jego uczniem, praktykował z Roshim Suzuki oraz przez rok z Tarthang Tulku. Był Amerykaninem polskiego pochodzenia i mówił płynnie po polsku. W 1978 roku pomagał Dae Soen Sa Nim'owi Seung Sahnowi w zakładaniu pierwszego ośrodkazen w Polsce. W 1984 roku otrzymał inka (pozwolenie nauczania) od Mistrza Zen Seung Sahna i rozpoczął nauczanie w USA i Europie. W 1993 r. otrzymał Przekaz Dharmy. W 2010 r. przyjął święcenia mnisie w Korei. Zmarł nagle 17 kwietnia 2013 roku w trakcie prowadzenia sesji medytacyjnej w Paryskim Ośrodku Zen.

Bon Shim Soen Sa Nim

Mistrzyni Zen Bon Shim (Aleksandra Porter)

 

Została uczniem Dae Soen Sa Nima od czasu Jego pierwszej wizyty w Polsce w 1978 roku. W efekcie stała się jednym z członków założycieli Polskiej Sangi Szkoły Zen Kwan Um oraz Krakowskiego Ośrodka Zen. Poprzednio była zawodowym tancerzem w szeroko znanym krakowskim zespole baletu nowoczesnego. W 1987 r. została Opatem Warszawskiego Ośrodka Zen oraz Głównej Świątyni w Falenicy, na obrzeżach Warszawy. W tym czasie była w ciąży i sytuacja ta nauczyła ją, jak łączyć praktykę rodzinnego życia z planem codziennej praktyki w Ośrodku Zen. Dodatkowo robiła praktykę nocną, praktykę pokłonów i śpiewów - idealne formy praktyki dla tych, którym sytuacja nie pozwala na indywidualne odosobnienia medytacyjne. W 1992 r. otrzymała "inka" (pozwolenie na samodzielne nauczanie) od Dae Soen Sa Nima, a następnie przeszła trening na nauczyciela Zen w Polsce i USA. Niezależnie od obowiązków Nauczyciela Prowadzącego w Głównej Świątyni oraz innych ośrodków i grup, podróżuje i naucza w całej Europie. Obecnie jest Opatem Szkoły Zen Kwan Um w Polsce oraz aktywnym członkiem Polskiej Unii Buddyjskiej.

Zawodowo zajmuje się terapią manualną, masażem i rehabilitacją osób niepełnosprawnych, współpracując z ośrodkami medycyny naturalnej. Z praktyką zen zetknął się na początku lat 80-tych, gdy jako członek grupy parateatralnej, działającej przy warszawskiej Starej Prochowni, brał udział w odbywających się tam warsztatach zen, prowadzonych przez jednego z późniejszych nauczycieli w Szkole Zen Kwan Um. Rzeczywistą praktykę podjął jednak w kilka lat później. Po trudnym okresie poszukiwań trafił do Warszawskiego Ośrodka Zen i w osobie Mistrza Zen Seung Sahna rozpoznał swojego nauczyciela. Przez kilka lat pełnił funkcję przewodniczącego Koła Nauczycieli Dharmy. Opiekował się również grupą więźniów zainteresowanych praktyką zen, w Wołowie k/Wrocławia. Jego trening związany był przede wszystkim z Główną Świątynią w Warszawie - Falenicy. Po czternastu latach praktyki, 5 marca 2000 roku, otrzymał inka (pozwolenie nauczania) od Mistrza Zen Wu Bonga. W marcu 2016 roku otrzymał przekaz dharmy od Mistrza Zen Dae Kwang Sunima oraz tytuł Mistrza Zen. Aktualnie pełni funkcję Nauczyciela Prowadzącego na Litwie, w Toruniu i Gdańsku oraz w Świątyni Głównej Wu Bong Sa w Warszawie.

Joeng Hye Soen Sa Nim

Mistrz Zen Joeng Hye (Andrzej Piotrowski)

 

Igor Piniński JDPSN

Mistrz Dharmy Igor Pininski

 

Jest absolwentem Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, aktorem i reżyserem. Obecnie prowadzi studio filmowe, tworzące między innymi filmy edukacyjne z wielu dziedzin i mieszka z żoną w zaprojektowanym i zbudowanym przez siebie domu w pobliżu Łodzi. Praktykę rozpoczął w 1995 roku w Łodzi, przez około 16 lat pełnił funkcję opata Łódzkiego Ośrodka Zen. Jest członkiem Rady Polskiej Sanghi Szkoły Zen Kwan Um. Do roku 2013 jako uczeń zen wziął udział w ponad 120 YMJJ (głownie w Łodzi), prowadzonych przez nauczycieli Szkoły Zen Kwan Um, a co roku uczestniczył w Kyol Che w Falenicy. 9 marca 2013 roku otrzymał inka od Mistrza Zen Bon Shim w świątyni Do Am Sah (obecnie Wu Bong Sah) w Polsce. Oznacza to, że jest wykwalifikowanym nauczycielem zen w tradycji Szkoły Zen Kwan Um, prowadzącym nauczanie kong – anów, odosobnienia medytacyjne i ceremonie w naszej Szkole.

bottom of page