Postawa ciała podczas zazen

Pełen lotos

Usiądź z prawą stopą na lewym udzie, a lewą stopą na prawym udzie. Kolana znajdują się w jednej linii i dotykają maty. Brzuch powinien być rozluźniony i nieco wysunięty do przodu. Dłonie spoczywają na piętach obu stóp, kciuki stykają się lekko, tworząc owalny kształt. Postawę tę można odwrócić: jeśli lewa stopa ulegnie zmęczeniu, umieszcza się na udzie prawą stopę. Uszy w jednej linii z ramionami, koniec nosa na jednej linii z pępkiem. Podbródek jest lekko cofnięty, wypchnięte pośladki spoczywają na okrągłej poduszce, a kręgosłup jest wyprostowany. Do utrzymania takiej postawy wystarczy jedna okrągła poduszka.

Półlotos

Usiądź z lewą stopą na prawym udzie, a prawą stopą pod lewym udem, z kolanami dotykającymi maty. Przy tej postawie może okazać się konieczne włożenie pod poduszkę okrągłej poduszki podpierającej, tak by kolana mogły dosięgnąć maty.

Pozycja birmańska

Usiądź nogami nie skrzyżowanymi. Jedna stopa luźno przed drugą, oba kolana dotykają maty. Tu również przydatny może być poduszka podpierająca; dzięki niej tworzy się solidniejsza „baza", kolana spoczywają na macie.

Tradycyjna japońska postawa siedząca

"seiza"

Kolana na jednej linii. Pomiędzy pośladkami a piętami umieszczona jest poduszka, aby zmniejszyć nacisk na pięty. Ręce mogą spoczywać na przedniej części poduszki. Jeżeli chcesz siedzieć wyżej, to poduszkę tę można położyć na zwykłej okrągłej poduszce.

Na krześle

Zazen na krześle z prostym oparciem i poduszką pod pośladkami. Stopy rozstawione na szerokość ramion, mocno opierają się o podłogę.

Medytacja w pozycji stojącej

Stań za matą do medytacji w pozycji wyprostowanej, nogi blisko siebie. Oczy skierowane na podłogę pod kątem 45 stopni. Dłonie złożone razem (hapchang). Podczas korzystania z różańca buddyjskiego ręce złóż na talii. Jeśli w pomieszczeniu panuje tłok możesz stanąć na matę zamiast za nią.

Możesz umieść większą liczbę poduszek na macie. Utrzymuj prosto kręgosłup, a ramiona cofnij i rozluźnij. Lekko pochyl głowę do przodu, patrząc w dół na podłogę pod kątem 45 stopni. Twoje oczy powinny być na wpół otwarte i skierowane na podłogę przed tobą. Ułóż ręce na kolanach w mahamudra. Jeśli ból fizyczny lub senność zaczynają cię rozpraszać może oznaczać to potrzebę zmiany pozycji. Daną pozycje siedzącą, należy utrzymywać tak długo, aż poczujesz potrzebę jej zmiany. Siedząc zrób pokłon, następnie cicho wstań i rozpocznij medytacje stojącą. Kontynuuj medytacje stojącą tak długo aż ból ustąpi. Następnie pokłoń się i cicho usiądź. Dodatkowo można skorzystać z postawy stojącej jako etap przejściowy miedzy różnymi pozycjami medytacji siedzącej.