O nas

Gdański Ośrodek Szkoły Zen "Kwan Um" jest jednym z najstarszych ośrodków zen w Polsce. Istnieje od ponad 30 lat, a jego początki sięgają roku 1979, kiedy to garstkę osób połączyła wspólna pasja oraz głęboka potrzeba zrozumienia oraz odnalezienia odpowiedzi na podstawowe i wciąż powracające pytanie dotyczące każdej ludzkiej istoty: kim jestem i jakie jest prawdziwe znaczenie mojego istnienia na tym świecie. Po kilku latach regularnych spotkań, grupa powiększyła się i przekształciła w ośrodek, któremu założyciel naszej szkoły, koreański Mistrz Zen Seung Sahn (1927-2004) podczas swej wizyty w Gdańsku, nadał nazwę Shim Chong - Czysty Umysł.

Co oznacza ta nazwa? Od początku istnienia Gdańskiego Ośrodka po dziś dzień, podczas wspólnych praktyk nieustannie badamy i zbliżamy się do odkrycia tego, czym jest czysta natura naszego umysłu, bez względu na to, czy jesteśmy osobami początkującymi, czy też praktykujemy od kilku, kilkunastu, kilkudziesięciu lat. Niektórych z nas ścieżka Czystego Umysłu zaprowadziła z Gdańska do odległych zakątków świata. Niektórzy z nas po drodze zostali mnichami i mniszkami, inni zaś nauczycielami. A jeszcze inni otrzymali tzw. Przekaz Dharmy i stali się Mistrzami Zen aby teraz, w oparciu o nowe doświadczenia, powracać i nauczać pozostałe osoby, wskazując im bezpośrednią drogą czystego umysłu 'nie wiem'.

Praktyka w naszej szkole nie należy do łatwej - nie ogranicza się jedynie do coraz to bardziej popularnego na zachodzie siedzenia w medytacji. Oczywiście, medytacja zazen jest niezbędnym i bardzo ważnym elementem naszej praktyki, lecz współistnieje z innymi metodami zakorzenionymi w starokoreańskiej tradycji son oraz chińskiego chan. Istnieje u nas praktyka śpiewów, pokłonów, pracy, konganów, droga energii Kido i oddechów Soen Yu oraz liczne ceremonie i wspólne dla całej buddyjskiej Sanghi święta.

Kilka razy w roku w Gdańskim Ośrodku odbywają się trzydniowe odosobnienia Yong Maeng Jong Jin (YMJJ “jak tygrys gotowy do skoku”), które są czasem intensywnej medytacji oraz praktyki pod okiem Mistrza Zen bądź Mistrza Dharmy. Co tydzień spotykamy się dwukrotnie by wspierać się wzajemnie i dzielić energią wspólnej praktyki. Razem tworzymy miejsce, które jest otwarte dla wszystkich osób chcących choć na chwilę zatrzymać się w tym zabieganym świecie, uspokoić natłok myśli i powrócić do wewnętrznej równowagi z samym sobą i w ten sposób odkryć w sobie pokłady wielkiego spokoju, siły oraz radości. A dzięki temu współistnieć i współtworzyć harmonijny świat wokół nas.

Seung Sahn DSSN: Mam nadzieję, że będziesz szedł tylko prosto "nie wiem", które jest czyste jak przestrzeń. Będziesz próbować, próbować, próbować przez dziesięć tysięcy lat, nonstop. Osiągniesz oświecenie i uratujesz wszystkie istoty od cierpienia.

Serdecznie zapraszamy na nasze cotygodniowe spotkania! W każdy wtorek o godz. 18.00 i w piątek o godz. 17.00. Nasz adres: Gdańsk Żabianka, ul. Sztormowa 9.

Przed pierwszą wizytą prosimy o kontakt np. przez FB albo pisząc do nas: gdansk@zen.pl Praktyka w naszym ośrodku jest bezpłatna. Dziękujemy za dobrowolne datki.