Praktyka pokłonów

Jedną z form praktyki Zen jest praktyka pokłonów. Ta prosta, lecz bardzo skuteczna praktyka w równym stopniu absorbuje zarówno ciało jak i umysł. Nie wymaga ona żadnego przygotowania, czy wprowadzenia do praktyki Zen. 

„Budda powiedział, że istnieje 108 złudzeń umysłu. Rozważając głęboko zasadniczą prawdę, że to my sami tworzymy i wzmacniamy wiele cierpień z przywiązania do złudnych myśli, kłaniamy się 108 razy ze skruchą, by oczyścić nasze umysły z tych myśli. (…) Nasze czyny nie posiadają własnej natury, ale powstają jedynie z naszych umysłów.” W trakcie praktyki 108 pokłonów każdy pokłon jest oczyszczeniem jednego ze 108 złudzeń umysłu. Pełna ich lista przedstawiona została w filmiku. I tak dla przykładu pokłon nr 16: Kłaniam się ze skruchą za lekceważenie efektów moich złych czynów wobec innych.

Poszczególne fazy pełnego pokłonu

Rozpocznij w pozycji stojącej trzymając stopy razem a ręce w Hapczang. 

Powoli opuść się w dół tak aby kolana dotknęły ziemi, a następnie siądź na kostkach utrzymując plecy w pozycji pionowej z rękami złożonymi w Hapczang. 

Opuść się do przodu w ten sposób, żeby twoja prawa ręka znalazła się przed twoim prawym kolanem podobnie jak lewa przed lewym kolanem. 

Przesuń się do tyłu i do dołu w ten sposób, żeby twoja pośladki dotknęły twoich podudzi, a twoje czoło dotknęło podłogi. W tej pozycji twoje ręce powinny być odwrócone (dłonie do góry), dotykając maty w obok twoich uszu, a stopy powinny być skrzyżowane. 

Zawahaj się w tej pozycji. Przesuń się do przodu i do góry tak by powrócić do pozycji na cztery łapy. 
 

Usiądź z powrotem na swoich piętach swoich stóp i utrzymując plecy w pozycji pionowej, a ręce złożone w Hapczang. 

Wróć do pozycji stojącej pionowej.